Logo Gmina Ciepielów

News

News zdjęcie id 850

Program GMINA CIEPIELÓW SENIOROM

03.03.2023

W gminie Ciepielów seniorzy, a więc osoby powyżej 60 roku życia to 1417 osób, czyli 25,71% wszystkich mieszkańców gminy. To osoby które przez lata tworzyły, budowały naszą małą lokalną Ojczyznę. Doceniając wkład seniorów w rozwój naszej gminy, aby poprawić jakości życia starszych mieszkańców, zarówno w sferze ochrony zdrowia, bezpieczeństwa jak i aktywności społecznej, wójt gminy podjął decyzję o wprowadzeniu specjalnego gminnego programu dla seniorów. Wiemy, że osoby starsze często zmagają się z licznymi problemami, dlatego chcemy udzielić im potrzebnego wsparcia i przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Pierwszym krokiem było powołanie na wniosek wójta gminy Gminnej Rady Senioralnej. W tym celu Rada Gminy podjęła stosowną uchwałę, na podstawie której dokonano wyboru członków Rady Seniorów Gminy Ciepielów. Rada ukonstytuowała się i na pierwszym posiedzeniu dokonała wyboru władz. W skład Gminnej Rady Seniorów weszli: pan Zbigniew Ciepielowski ( przewodniczący), pani Irena Sulima ( zastępca przewodniczącego), pan Witold Chojak, pan Andrzej Woźniak, pan Waldemar Czapla, a także przedstawiciele instytucji bezpośrednio współpracujących z seniorami pani Aneta Dudek ( Kierownik GOPS), pani Iwona Standowicz (Kierownik GBP). Na pierwszym posiedzeniu wójt gminy przedstawił wstępne założenia polityki senioralnej gminy Ciepielów.

Program będzie się składał siedmiu filarów:

1) Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie,

2)  Koperta życia,

3) Samotny Senior powyżej 65. roku życia,

4) Dzień Seniora,

5) Paczka świąteczna dla seniora 75 plus,

6) Rekreacja dla seniorów,

7) Gminna siedziba seniorów.


1) Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. -w trosce o seniorów budżetu gminy za zgodą Rady przeznaczone zostaną środki finansowe w formie dotacji na pokrycie kosztu zakupu szczepionki. Wszystkie osoby powyżej 60 rok życia będące mieszkańcami gminy Ciepielów, już na jesieni tego roku będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepienia wykonywać będzie SPZOZ w Ciepielowie, po uprzednim zapisie seniorów na szczepienie. Informację w tej sprawie seniorzy otrzymają w trzecim kwartale 2023 roku.

2) Koperta życia. – Czym jest koperta życia? To koperta przechowywana w lodówce, zawierająca formularz z opisem historii choroby, listą zażywanych leków oraz danymi chorego i najbliższych członków rodziny. Zawarte w niej informacje są niezbędne podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w momencie udzielania pomocy medycznej. Zadanie to będzie realizować SPZOZ w Ciepielowie wraz z Urzędem Gminy.

3) Samotny Senior powyżej 65. roku życia. – to działania, których celem jest zapewnienie wsparcia samotnym Seniorom w ich codziennych obowiązkach, poprzez robienie zakupów oraz realizację recept. Zadanie to będzie realizować Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciepielowie.

4) Dzień Seniora – uroczystości gminno – oświatowe zorganizowane z myślą właśnie o naszych Seniorach. Chcemy, by była to uroczystość cykliczna i była to okazja do regularnego świętowania. Zależy nam, by starsi mieszkańcy naszego społeczeństwa mieli swoją własną uroczystość, podczas której będzie miejsce na zabawę, tańce, rozmowy i integrację – Zadanie to będą realizować w porozumieniu z Urzędem Gminy placówki oświatowe, szkoły w Ciepielowie i w Bąkowej.

5) Paczka świąteczna dla seniora 75 plus. -dla wszystkich osób powyżej 75 roku życia wzorem roku ubiegłego z budżetu gminy sfinansujemy zakup paczek żywnościowych. Akcja została przyjęta z ogromną życzliwością, będzie corocznym punktem polityki senioralnej. Zadanie to realizować będzie Urząd Gminy w Ciepielowie.

6) Rekreacja dla seniorów – to finasowanie wycieczek krajoznawczo – turystycznych, wyjazdów do muzeów i teatru w Radomiu, szkolenia zdrowotne, zajęcia aqfitnes na basenie w Ciepielowie, zajęcia aerobiku w Bąkowej. – Zadanie to realizować będzie Urząd Gminy w Ciepielowie oraz szkoły w Ciepielowie i w Bąkowej.

7) Gminna siedziba seniorów – aby realizować i koordynować zadania polityki senioralnej stworzymy gminną siedzibę dla seniorów, w której będą mogli spotykać się codziennie i realizować swoje działania. Powstanie projekt nowej siedziby z zapleczem gastronomicznym, dostępem do kameralnej sceny kinowo – estradowej oraz możliwością odpoczynku grocie solnej. Po akceptacji założeń programu przez Gminą Radę Seniorów, ostro bierzemy się do pracy.

.

Wójt gminy zaprasza

<p>Artur Szewczyk</p>

Artur Szewczyk

Urząd Gminy w Ciepielowie

ul. Czachowskiego 1
27-310 Ciepielów
tel./fax: 48-37-88-080
e-mail: gmina@ciepielow.pl 

Przyjęcia Interesantów:
poniedziałek - piątek:
w godz: 7:15 -15:15

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.