News

Ciepielów Miastem
24.02.2023
Szanowni Państwo Mieszkańcy Gminy Ciepielów !
Dlaczego chcemy przywrócenia praw miejskich dla miejscowości CIEPIELÓW ?
W 2023 roku przypada 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego, a tym samym rocznica utraty praw miejskich, za udzielone przez mieszkańców gminy Ciepielów wsparcie dla powstańców styczniowych.
W związku z propozycją Prezesa Rady Ministrów w sprawie możliwości przywrócenia praw miejskich dla miejscowości, które utraciły te prawa po powstaniu styczniowym, uznaliśmy, iż jest to odpowiedni moment do przeprowadzenia konsultacji społecznych i wystąpienia z wnioskiem o ich odzyskanie. Przywrócenie praw miejskich nie będzie możliwe bez Państwa zaangażowania.
Ciepielów to miejscowość o dużym znaczeniu historycznym, dużym potencjale kulturalnym i turystycznym na mapie południowo - wschodniego województwa mazowieckiego.
Ciepielów był miastem od 1584 roku z nadania praw miejskich przez króla Zygmunta Augusta, a status miasta utracił 1869 roku dekretem carskim po upadku Powstania Styczniowego, co niewątpliwie związane było z faktem historycznym wkroczenia do miasta w czasie Powstania Styczniowego oddziału Dionizego Czachowskiego i uroczystego nabożeństwa w Ciepielowskim kościele wraz z odczytaniem dekretu władz powstańczych (17 maja 1863 roku).
Status miasta ma wymiar symboliczny dla społeczności lokalnej, która niejednokrotnie wyrażała tęsknotę za niegdyś utraconymi prawami miejskimi. Ciepielów, to centrum rozwoju gospodarczego i administracyjnego całej gminy. To także ważna rola wizerunkowa dla miejscowości.
Wójt Gminy Ciepielów w dniu 23 lutego 2023 r. wydał Zarządzenie związane z rozpoczęciem procedury przywróceniem praw miejskich miejscowości Ciepielów.
Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami, które odbędą się w terminie: do dnia 10 marca 2023 roku.
Konsultacje przeprowadzone będą w terminie od 24 lutego 2023 r. do 10 marca 2023 r. Zbieranie uwag i opinii odbywać się będzie w formie wyrażania opinii w ankiecie konsultacyjnej poprzez złożenie jej:
1. W Urzędzie Gminy Ciepielów,
2. W wersji elektronicznej w formie skanu na adres e-mail: sekretariat@ciepielow.pl,
3. Poprzez przesłanie pocztą na adres Urzędu Gminy w Ciepielowie, ul. Czachowskiego 1, 27-310 Ciepielów.
Ankieta konsultacyjna dostępna jest:
1. Na stronie internetowej Gminy Ciepielów www.ciepielow.pl
2. W Urzędzie Gminy Ciepielów, sekretariat – pokój nr 1.
Warunkiem udziału mieszkańców w konsultacjach społecznych jest podanie imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania osoby biorącej udział w konsultacjach. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 48 37 88 080
To historyczny moment dla naszej małej Ojczyzny. Możemy stać się żywymi świadkami rodzącej się nowej rzeczywistości w dziejach Gminy Ciepielów.
ZDECYDUJMY ZATEM WSPÓLNIE w jakich warunkach i perspektywie będą żyć, pracować i kształcić się nasze dzieci, wnuki i kolejne pokolenia mieszkańców gminy.
CIEPIELÓW może zostać miastem już od 1 stycznia 2024 roku. W związku z powyższym prosimy o wyrażenie opinii w przedmiotowej sprawie.
Każdy głos jest bardzo ważny! Zdecydujmy sami!
Z poważaniem
Wójt Gminy Ciepielów
Artur Szewczyk
Przewodniczący Rady Gminy Ciepielów
Waldemar Czapla
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, ZABIERZ GŁOS W KONSULTACJACH!
ZDECYDUJMY RAZEM!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
• Czy wzrosną podatki od nieruchomości? NIE
Stawki podatku od nieruchomości uchwalane są przez Radę Gminy (z uwzględnieniem rozporządzenia Ministra Finansów), są identyczne zarówno dla miasta jak i dla wsi (będą takie same dla całej gminy). Nie ma, więc podstaw prawnych do ich zwiększenia po zmianie statusu gminy wiejskiej na miejsko-wiejską.
• Co z podatkiem rolnym? NIE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY JEGO UCHWALANIA
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty mające w ewidencji gruntów status użytku rolnego niezależnie od tego, czy są one położone na terenie miasta czy wsi. Stawki podatku rolnego uchwalane są przez Radę Gminy na podstawie komunikatu Prezesa GUS.
• Co z opłatami za wodę i śmieci, czy wzrosną? NIE
Podobnie jak w wielu poprzednich przypadkach wysokości stawek tych opłat ustala Rada Gminy i zmiana statusu miejscowości nie ma żadnego wpływu na ich wysokość.
• Czy nastąpi automatyczne odrolnienie i odlesienie gruntów? NIE
Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych na terenach miasta nie jest wymagana zgoda na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele rolnicze i nieleśne. Jednakże, aby wyłączyć grunty z produkcji rolnej lub leśnej niezbędne jest złożenie wniosku do odpowiednich organów.
• Czy dla mieszkańców miasta zostaną zlikwidowane dopłaty rolnicze? NIE
Rolnik ma prawo otrzymać dopłaty niezależnie od tego, czy gospodarstwo jest na terenie miasta, czy wsi.
• Zakaz hodowli zwierząt na terenie miejskim? NIEPRAWDA
Nie ma takiego zakazu. Ewentualnie zakaz jest związany z uciążliwością hodowli dla mieszkańców, zarówno wsi, jak i miasta.
• Czy nauczyciele stracą dodatki nauczycielskie? NIE
Dodatek wiejski należy się nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Wynika to z ustawy – Karta Nauczyciela.
• Jak wygląda kwestia stypendiów dla dzieci i młodzieży oraz subwencji oświatowej?
Nie zmienią się zasady ustalania stypendiów ani zasady ustalania subwencji. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Ustawodawca nie uzależnia przyznania stypendium od miejsca zamieszkania. Zasady ustalania subwencji oświatowej również nie ulegają zmianie. W obecnym stanie prawnym ustalana jest na podobnych zasadach na terenach wiejskich i miastach do 5 tys. mieszkańców.
• Co z dostępem do środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej?
W przypadku uzyskania statusu miasta zwiększy się możliwość ubiegania o środki zewnętrzne, przeznaczone zarówno dla miejscowości o statusie wsi, jak i miasta. Ciepielów jako miasto, zachowa w tym przypadku również wszystkie prawa gminy wiejskiej, zwiększając wachlarz swoich możliwości w tym zakresie. Będziemy Gminą miejsko-wiejską.
• Czy zmieni się liczba radnych Rady Gminy? NIE
Liczba radnych Rady Gminy zależy od liczby mieszkańców w gminie. W gminach do 20 tys. mieszkańców rada składa się z 15 radnych.
• Czy będą nowe, przedterminowe wybory radnych i burmistrza? NIE
W związku z uzyskaniem statusu miasta nie przeprowadza się przedterminowych wyborów organów gminy.
• Wyższe wynagrodzenie burmistrza NIEPRAWDA
Wynagrodzenie burmistrza, tak samo jak wynagrodzenie wójta,
ustala rada gminy/miasta wg stawki ustawowej dla gminy do 15 tys. mieszkańców.
• Czy będzie potrzeba wymiany dowodów osobistych i innych dokumentów? NIE
Zmiana nazwy organu wydającego dowód osobisty nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowego dowodu osobistego i innych dokumentów.
• Wysokie koszty zmiany, które poniesie administracja NIEPRAWDA
Będą to jedynie koszty zmiany szyldów i pieczątek w Urzędzie Gminy. Instytucje gminne (GOPS, Biblioteka, PSP,) nie muszą zmieniać swoich nazw.
• Zwiększenie zatrudnienia w urzędzie oraz wzrost wynagrodzeń urzędników NIEPRAWDA
Zmiana statusu nie ma nic wspólnego ze zwiększeniem zatrudnienia w urzędzie oraz wzrostem wynagrodzeń.
Obwieszczenie Wójta Gminy Ciepielów
Pismo od Wojewody Mazowieckiego w sprawie nadania miejscowości Ciepielów statusu miasta