Logo Gmina Ciepielów

News

News zdjęcie id 621

ZATOKA AUTOBUSOWA PRZED PRZEDSZKOLEM, PROJEKT ROZBUDOWY PRZEDSZKOLA W WIELGIEM I INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA.

20.11.2020

Inwestycje Gminy Ciepielów 2020: CZĘŚĆ 11: ZATOKA AUTOBUSOWA PRZED PRZEDSZKOLEM, CZĘŚĆ 12: PROJEKT ROZBUDOWY PRZEDSZKOLA W WIELGIEM I INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA.

Część 11: ZATOKA AUTOBUSOWA PRZED PRZEDSZKOLEM. Bezpieczeństwo dzieci to dla naszej gminy sprawa priorytetowa. Dlatego podjęliśmy się zadania wybudowania zatoki autobusowej przy przedszkolu w Wielgiem. Z przedszkola codziennie korzysta 150 dzieci z terenu całej gminy, a zdecydowana większość z nich dojeżdża do przedszkola autobusami w ramach dowozów szkolnych finansowanych w całości przez samorząd. Do tej pory autobus zatrzymywała się bezpośrednio na drodze powiatowej, stwarzając duże zagrożenie dla ruchu. Aby rozwiązać problem, opracowano projekt techniczny, a następnie za kwotę 70 tysięcy złotych przebudowano dotychczasowy chodnik przed przedszkolem, tworząc estetyczną, ale przede wszystkim bezpieczną zatokę autobusową. Teraz wszystkie dzieci w sposób bezpieczny będą mogły dotrzeć do przedszkola, a ruch na drodze będzie odbywał się płynnie z zachowaniem wszelkich prawidłowych reguł ruchu drogowego.

Część 12: PROJEKT ROZBUDOWY PRZEDSZKOLA W WIELGIEM I INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA. Utworzenie przedszkola w Wielgiem miało wielu przeciwników, którzy w swoim pesymizmie podnosili, że nie będzie wystarczającej ilości dzieci, że zła lokalizacja…. Już po uruchomieniu nowego przedszkola, opozycja wójta robiła wszystko żeby przedszkole nie mogło normalnie funkcjonować, uciekając się do wręcz absurdalnych oskarżeń. Przedszkole jednak samo się obroniło. Obroniło się na tyle, że do przedszkola uczęszcza już nie tylko 125 dzieci, a drugi rok z rzędu 150 dzieci z terenu całej gminy. Co więcej, nasza gmina jako jedna z nielicznych w Polsce zapewnia wszystkim dzieciom z terenu gminy wychowanie przedszkolne, a w jego ramach obowiązkowe roczne wychowanie przedszkolne tzw. „zerówkę” odbywa się tylko w przedszkolu, ponieważ, rodzice uważają przedszkole za środowisko bezpieczniejsze i większość z nich woli właśnie tam pozostawić dziecko. W związku bardzo dużym zainteresowaniem rodziców wychowaniem przedszkolnym w naszej gminie, wójt podjął decyzję o rozpoczęciu prac związanych z rozbudową przedszkola. W tym roku za kwotę 30 tys. zł. opracowujemy projekt techniczny rozbudowy przedszkola w Wielgiem wraz z kompletnym zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Powstanie dodatkowa szatnia dla 50 dzieci, łazienki i nowa sala dydaktyczno – rekreacyjna o powierzchni 120 m2. Nowa część przedszkola będzie w całości dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Za budynkiem powstanie nowy ogrodzony parking, a także duży plac zabaw dla najmniejszych dzieci. Nasze przedszkole będzie mogło rozszerzyć swoją ofertę edukacyjną do ponad 175 dzieci i będzie największą tego typu placówką w regionie. Rozpoczęcie prac planowane jest już od 2021 roku. Niezależnie od prac projektowych, w tym roku przebudowany został wjazd autobusu od drogi powiatowej, poprzez utworzenie specjalnej, bezpiecznej zatoki autobusowej,  a dla jak największego zoptymalizowania kosztów funkcjonowania przedszkola, na budynku placówki zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW. Instalacja za ponad 55 tysięcy złotych w 80% została sfinansowana z programu OZE realizowanego przez gminę Ciepielów.

Wójt gminy zaprasza

<p>Artur Szewczyk</p>

Artur Szewczyk

Urząd Gminy w Ciepielowie

ul. Czachowskiego 1
27-310 Ciepielów
tel./fax: 48-37-88-080
e-mail: gmina@ciepielow.pl 

Przyjęcia Interesantów:
poniedziałek - piątek:
w godz: 7:15 -15:15

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.