Logo Gmina Ciepielów

News

News zdjęcie id 543

Wywiad wójta gminy Ciepielów dla redakcji Echo Dnia

20.05.2020

Koronawirus uderza w gminy. W Ciepielowie mocno oszczędzają. Dzięki temu nie nie rezygnują z inwestycji. Sylwester Szymczak 19 maja 2020.

Czy w związku z koronawirusem za miesiąc marzec, czy też kwiecień wpłynęły mniejsze pieniądze z podatku PIT. Czy jest to odczuwalne?

- Gmina Ciepielów zawsze oszczędnie gospodaruje pieniędzmi, starając się co roku zwiększać sumy na zadania inwestycyjne. Od pierwszych dni wprowadzenia ograniczeń związanych epidemią koronawirusa, przewidując, że sytuacja długo się nie poprawi, wprowadziliśmy na terenie gminy system oszczędnościowy, obejmujący zarówno Urząd Gminy, jak i wszystkie podległe urzędowi jednostki, w tym szkoły, przedszkole i instytucje kultury. W naszej rolniczej gminie spadek wpływów podatkowych PIT nie jest tak bardzo dotkliwy dla budżetu jak w miastach, ale na pewno zauważalny. Dzięki oszczędnościom nie zamrażamy tegorocznych inwestycji, aczkolwiek co jest naturalne, ich realizacja lekko przesuwa się w czasie. Natomiast z powodu ograniczeń odwołaliśmy wszystkie tegoroczne imprezy, z wyjątkiem Dnia Dziecka, bo dzieci przyszłość Gminy Ciepielów są zawsze najważniejsze.

Czy w związku z pandemią wielu przedsiębiorców skarży się na problemy finansowe, czy gmina będzie jakoś pomagać?

- Gmina Ciepielów jest rolniczą gminą. Za wcześnie jest jeszcze o mówieniu o problemach finansowych przedsiębiorców, tym bardziej że rząd wdraża już trzecią formę pomocy finansowej w postaci tarczy antykryzysowej. Myślę, że w trzecim kwartale, po realizacji zobowiązań finansowych na 15 września będziemy wiedzieli więcej.

Czy w związku z kłopotami gospodarczymi, władze gminy Ciepielów zastanawiają się nad odwołaniem, ograniczeniem, lub przesunięciem w czasie jakiś inwestycji. Czy będą oszczędności?

- Nie odwołujemy żadnych inwestycji, co więcej wprowadzony system oszczędności, a także starania Gminy w pozyskaniu środków zewnętrznych zwiększyły budżet gminy, który przed wprowadzeniem stanu pandemii wynosił niespełna 31 milionów do obecnych 32,5 milionów złotych.

- Udało się wcześniej spłacić część zadłużenia gminy, zwiększyć ilość inwestycji, wprowadzając między innymi budowę nowych studni głębinowych, pozyskanie kolejnego samochodu pożarniczego, czy złożenie wniosku do Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę basenu do nauki pływania przy szkole podstawowej w Ciepielowie. Na ten cel uchwałą Rady Gminy na ostatniej sesji, zarezerwowano w budżecie kwotę ponad 2,7 miliona złotych. Pomimo pandemii, w tym roku realizujemy największe w historii gminy zadanie inwestycyjne związane z Odnawialnymi Źródłami Energii ( ponad 6,5 milion złotych), a zadanie właśnie wkroczyło w etap realizacji. W tym roku, na inwestycje przeznaczamy prawie 10 milionów złotych, co stanowi prawie 30% całego budżetu i jest ogromnym optymistycznym prognostykiem na przyszłość.


Źródło: https://echodnia.eu/radomskie/koronawirus-uderza-w-gminy-w-ciepielowie-mocno-oszczedzaja-dzieki-temu-nie-nie-rezygnuja-z-inwestycji/ar/c1-14978528

Wójt gminy zaprasza

<p>Artur Szewczyk</p>

Artur Szewczyk

Urząd Gminy w Ciepielowie

ul. Czachowskiego 1
27-310 Ciepielów
tel./fax: 48-37-88-080
e-mail: gmina@ciepielow.pl 

Przyjęcia Interesantów:
poniedziałek - piątek:
w godz: 7:15 -15:15

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.