Logo Gmina Ciepielów

News

News zdjęcie id 402

Pożegnanie śp. Stanisława Gębki

05.02.2019

„Szanowni Państwo, droga, pogrążona w smutku i bólu rodzino” !

W imieniu własnym, ale przede wszystkim jako Wójt Gminy Ciepielów w imieniu wszystkich naszych mieszkańców, a także jako Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Ciepielów w imieniu wszystkich druhów strażaków, szczególnie w imieniu druhów z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowej, przypadł mi dziś smutny obowiązek ale i zaszczyt pożegnania śp. Stanisława Gębkę.

Człowieka niezwykle dobrego, życzliwego, skromnego, otwartego na społeczną pracę. Żołnierza Batalionów Chłopskich pseudonim „Nitka”, porucznika Wojska Polskiego, wieloletniego Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowej , wieloletniego Prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminnego w Ciepielowie.

Dzisiaj żegnamy człowieka, który przez ostatnie lata był niewątpliwym symbolem siedemdziesięcioletniej działalności kombatanckiej naszej Gminny. Żegnamy dzisiaj ostatniego Prezesa ZBOWID, który już od  dawna sam reprezentował Kombatantów naszej gminy podczas uroczystości patriotycznych. W jednoosobowym składzie, w spracowanych przez lata dłoniach dzierżył sztandar Związku Kombatantów.

Świętej Pamięci, porucznik  Stanisław Gębka pseudonim „Nitka” urodził się  w Bąkowej 14 czerwca 1929 roku. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej.

Podczas wojny w 1944 r. wraz z kolegą dokonał dywersji na okupancie (podpalenie budynków gospodarczych  w majątku zarządzanych przez Niemców). Za ten czyn groziła mu kara śmierci, musiał wówczas uciec do lasu i przyłączył się do oddziału „Ośki” gdzie działał już jego starszy brat.

Mając piętnaście lat został żołnierzem oddziału BCH „Ośki” gdzie pełnił funkcje pomocnicze, szył opaski, mundury, poprawiał odzież, nosił amunicje, broń. Otrzymał pseudonim „Nitka”.

Po zakończeniu wojny, żeby uniknąć aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa uciekł do Wrocławia. Pracował jako krawiec. Pod koniec 1949 roku został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego w Okonku. Dwa lata służył w jednostce pancernej  jako dowódca czołgu. W 1952 rozkazem dowódcy brygady został w wojsku jako instruktor-czołgista. Opuścił wojsko z dniem 28.10.1953 w stopniu kaprala. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do domu rodzinnego.

W 1956 roku ożenił się i założył z żoną Jadwigą rodzinę. W trzy lata po ślubie przyszła na świat pierwsza córka Bożena. Od 1961 roku pracował w Kopalni w Bąkowej na stanowisku operator agregatu prądotwórczych. W między czasie przyszła na świat córka Barbara i syn Wojciech, a później przyszedł na świat syn Marek i córka Małgorzata. W dniu 2 czerwca 2010 roku miałem zaszczyt w imieniu Prezydenta RP wręczyć małżonkom Jadwidze i Stanisławowi medal za długoletnie pożycie małżeńskie.

Poza pracą działał społecznie przy organizacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowej. Druh Stanisław Gębka był głównym organizatorem jednostki i długoletnim Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowej. Oddany służbie strażak od początku powstania jednostki OSP Bąkowa po swój ostatni dzień. Jeden z najaktywniejszych druhów przy budowie strażnicy we wsi Bąkowa. Pierwszy Prezes OSP w Bąkowej, a funkcję tą pełnił od zebrania założycielskiego w lutym 1964 roku do roku 1987, a więc przez 23 lata.

Odznaczony w 1971 roku Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, a w 1984 Medalem 40-lecia. W  1993 roku odznaczony został Złotym Medale za Zasługi dla Pożarnictwa.

W swoim życiu pracował także w Rejonie Dróg na stanowisku drogomistrza. Budował pierwsze drogi gminne w Ciepielowie, Chotczy, Lipsku, Rzeczniowie. Drogi np.: Wielgie-Antoniów, Bąkowa - Podolany, Łaziska. W czasie istnienia Gromadzkiej Rady Narodowej w Bąkowej pełnił funkcje społeczną „Męża Zaufania”.

Po przejściu na emeryturę wstąpił w szeregi Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z dniem 21.03.1995 r. Do ostatnich dni życia był aktywnym członkiem zarządu. Za swoją działalność, decyzją Ministra Obrony Narodowej w dniu 30 kwietnia 2004 roku został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego, a 5 lipca 2006 roku na stopień porucznika.

Pan Stanisław Gębka w Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminnego w Ciepielowie w latach 2006-2013 pełnił funkcję sekretarza, a od lipca 2013 roku funkcję Prezesa Związku, przejmując ją po zmarłym pułkowniku Władysławie Owczarku. Zmarł 30 stycznia 2019 o godzinie 16:00.

Panie Stanisławie, dziękujemy Panu, za Pana życie, zarówno rodzinne jak i społeczne, za Pana  zaangażowanie w rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowej oraz całej naszej Gminy, zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci, w naszych myślach,  w naszych sercach. Cześć Twojej Pamięci!”

Artur Szewczyk – wójt gminy Ciepielów

Wójt gminy zaprasza

<p>Artur Szewczyk</p>

Artur Szewczyk

Urząd Gminy w Ciepielowie

ul. Czachowskiego 1
27-310 Ciepielów
tel./fax: 48-37-88-080
e-mail: gmina@ciepielow.pl 

Przyjęcia Interesantów:
poniedziałek - piątek:
w godz: 7:15 -15:15

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.