News

Obchody 78 Rocznicy Mordu Jeńców Wojennych w Dąbrowie
11.09.2017
Przemówienie Wójta Gminy wygłoszone podczas 78 uroczystości uczczenia pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego – żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca w Dąbrowie w Gminie Ciepielów
Dzień dobry, serdecznie witam Państwa na uroczystości uczczenia pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego – żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca w Dąbrowie w Gminie Ciepielów,
Jesteśmy w miejscu niezwykłym. Miejscu, w którym skupia się pamięć wszystkich Polaków. W miejscu pierwszego, największego mordu żołnierzy polskich – jeńców wojennych.
Tu, w Dąbrowie, dopełnił się jeden z pierwszych aktów II wojny światowej - ofiara totalitaryzmu i chorego snu o panowaniu nad światem.
Czuję się zaszczycony, że w tym ważnym dniu 78 rocznicy jestem razem z Wami – Szanowni Kombatanci, bohaterowie wojennych zmagań. My, ludzie młodszych pokoleń, z najwyższą czcią pochylamy przed Wami głowy. Kłaniamy się Waszemu męstwu i poświęceniu. Dzisiaj oczy wszystkich rodaków skierowane są na Was. Z Wami są nasze myśli, serca, pamięć i wdzięczność!
Wspominamy czas bolesny i heroiczny. Najstraszliwsza ze wszystkich wojen w dziejach ludzkości. Pochłonęła ponad 60 milionów ludzkich istnień, rozlała morze krwi i łez, okryła mrokiem cywilizację, a po zakończonej II wojnie światowej – nic nie mogło być już takie, jak przedtem.
My, Polacy, mamy szczególne powody, aby pamiętać. Wojenne doświadczenia stały się składnikiem polskiej tożsamości. Nasz naród doznał strasznych cierpień – ale wytrwał i nie dał się ujarzmić.
Dlatego spotykamy się na 78 rocznicy tych jakże bolesnych dla nas tutaj zgromadzonych wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku. A jeżeli spotykamy ponownie się dzisiaj, po 78 latach od tych tragicznych wydarzeń, w miejscu uświęconym krwią Polaków, a wszyscy wiemy, że las pod Dąbrową to szczególny miejsce pamięci nie tylko dla mieszkańców gminy Ciepielów ale dla wszystkich Polaków, bowiem chwała i pamięć walk pod Dąbrową zapisana została na grobie nieznanego żołnierza w Warszawie, tylko oznacza, że trwa w nas nieustająca przez 78 lat żywa pamięć. Dziękuję Państwu za przybycie, za to że Wasza obecność jest dowodem na to, że śmierć tych setek żołnierzy w lesie pod Dąbrową nie poszła na marne.
Dziękuję za odprawioną mszę świętą księdzu Michałowi Krawczykowi oraz panu organiście za oprawę mszy świętej.
Dziękuję naszym wspaniałym harcerzom za przybycie i wygłoszenie apelu poległych przez nestora naszego gminnego harcerstwa druha Kazimierza Niedzielę, mam nadzieję, że dzisiaj rozpoczęliśmy nową tradycję, aby Ci młodzi ludzie w mundurach już co roku byli odpowiedzialni za apel poległych.
Szanowni Państwo w tym roku Patronat nad naszymi rocznicowymi uroczystościami objął kolejny już raz Wojewoda Mazowiecki pan Zdzisław Sipiera. Patronat honorowy objęło również Ministerstwo Obrony Narodowej, a w związku z uroczystością do Urzędu w Ciepielowie wpłynęło także mnóstwo listów gratulacyjnych.
Pozwolicie Państwo, że w tym miejscu krótko w miarę możliwości powitam zaproszonych gości.
W pierwszej kolejności witam rodziny poległych tutaj w lesie pod Dąbrową żołnierzy oraz rodziny żołnierzy poległych na wszystkich frontach II wojny światowej, witam przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca oraz mieszkańców Lublińca i okolic Lublińca na czele z panią dyrektor szkoły podstawowej Katarzyną Górecką. Witam kombatantów oraz wszystkie przybyłe na uroczystość poczty sztandarowe.
Szczególnie witam pana pułkownika Zbigniewa Zielińskiego, pana majora Orzełka oraz Generała Brygady pana Henryka Dziódka, panów nie muszę przedstawiać, są ikoną naszych spotkań w ostatnich latach.
Witam przedstawiciela pana Wojewody Mazowieckiego z delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, witam kolegów i koleżanki samorządowców, reprezentujących samorząd województwa mazowieckiego, przedstawicieli samorządów z powiatu lipskiego, zwoleńskiego i radomskiego, wszystkich radnych sołtysów, w tym radnych i sołtysów gminy Ciepielów, przedstawicieli Policji, strażaków z PSP w Lipsku, przedstawicieli Lasów Państwowych, strzelców, żołnierzy Wojska Polskiego, druhów strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerzy z Gminy Ciepielów, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Lipska na czele z dyrektorem Mieczysławem Mejznerem, uczniów z placówek oświatowych gminy Ciepielów, nauczycieli, pracowników oświaty na czele z dyrektorami szkół w Bąkowej i Ciepielowie, wszystkich zaproszonych gości i mieszkańców gminy Ciepielów.
Szanowni Państwo, historię żołnierz 74 GPP z Lublińca wszyscy doskonale znamy, szczegółowo z tą bolesną historią można zapoznać się z czytając wiadomości na tablicach historycznych ustawionych po drugiej stornie ulicy, w tym roku ustawiliśmy kolejną tablicę, jako świadectwo prac jakie samorząd gminy Ciepielów wykonał w roku 2016 aby miejsce pamięci pod Dabrową miało należny wygląd i świadczyło o wydarzeniach z 1939 roku przez następne dziesięciolecia.
Ale szanowni państwo największym i najlepszym świadectwem tego że pamiętamy jesteście wy wszyscy. Za to szczególnie wszystkim tu zebranym dziękuję.
Nie mógł być dzisiaj z nami nasz przyjaciel Edward Karpre z Lublińca, pozwólcie Państwo że przeczytam wiersz jaki na dzisiejszą uroczystość nam przesłał.
„Pod Ciepielowem”
Szumią lasy Dąbrowy
szumiąc pochylają głowy
pokłon oddają pochwalny
nad żołnierskimi groby
Młode życie stracili
bestialsko pomordowani
za Ciebie, dla Ojczyzny
Kochana Ojczyzno!
Ginęli świadomie
bohatersko i dumnie
śmierci w oczy patrzyli
przez hitlerowców rozstrzelani
Bolesne, bo w oddali
swe życie oddali
daleko od rodzin
które bardzo kochali
Po Was wojacy
pamięć pozostała
smutna lecz godna
Wam cześć i chwała
Edward Karpe, Lubliniec
Od sześciu lat tradycją naszych spotkań są wręczane podziękowania za szczególne zaangażowanie w upamiętnienie pomordowanych w lesie pod Dąbrową żołnierzy. Przez te lata miałem zaszczyt wręczyć podziękowania już ponad 80 osobom. W tym roku podziękowania wręczę następującym osobom, które proszę o wystąpienie: - pani dyrektor PSP nr 4 z Lublińca pani Katarzyna Górecka, pan druh Kazimierz Niedziela (nestor gminnego harcerstwa), pan Krzysztof Zaborski (radny, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy w Ciepielowie), pan Radosław Drąg ( pracownik Urzędu Gminy), pan Jan Wyrwich (pracownik Urzędu Gminy), państwo Danuta i Jan Cesarz( rodzina poległego pod Dąbrową majora Józefa Cesarza – doktora 74 GPP z Lublińca), Henryk Dziódek – Generał Brygady, pan Paweł Sagan (przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego), Stanisław Gębka (Przewodniczący Kombatantów Gminy Ciepielów), Danuta Hamela (sołtys wsi Dąbrowa). Wszystkim wyróżnionym gratuluję i dziękuję za okazaną pomoc.
Moi drodzy, dziękuję wszystkim za przybycie, już teraz zapraszam na 79 rocznicę, tradycyjnie w drugą niedzielę września, a teraz zapraszam na żołnierską grochówkę, do zobaczenia za rok.