Logo Gmina Ciepielów

News

News zdjęcie id 217

Spotkanie z ks. Leszkiem Domagałą z Parafii w Czerwonej

19.01.2017

Widzieć, Ocenić, Działać - to motto życiowe księdza dr. Leszka Domagały z Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Czerwonej.

Ksiądz Leszek ma niezwykłą jak na osobę duchowną pasję. I to właśnie o niej 14 stycznia opowiadał  w Szkole Podstawowej w Bąkowej licznie zgromadzonym gościom.

Polskie motocykle, zwłaszcza te wyprodukowane jeszcze przed II wojną światową zainteresowały go, gdy jeszcze był bardzo młodym człowiekiem, uczniem Technikum Mechanicznego Radomiu.

W 1988 roku po raz pierwszy na Zlocie Zabytkowych Motocykli, który miał miejsce w Skaryszewie wspólnie z bratem podziwiali piękne, stare maszyny i jak nam mówił na spotkaniu, to właśnie wówczas złapał „wirusa” i zapragnął mieć stary, przedwojenny jednoślad.

Sprzyjające okoliczności sprawiły, że stał się posiadaczem WFM wyprodukowanej wprawdzie w 1958r.,ale  dał już początek kolekcji.

Dzięki praktycznym zajęciom na warsztatach szkolnych nabył wiedzy przy obsłudze różnych maszyn (tokarki, szlifierki), które wiele lat później okazały się pomocne przy remontowaniu starych jednośladów.

Jak opowiadał wsłuchanym w jego relacje, miał ogromne szczęście do spotykania na swojej drodze życia ciekawych ludzi. Jedną z takich osób był poznany w Kazimierzu podczas zlotu pasjonatów starych motocykli  Polak Bartek Mizerski mieszkający od ponad trzydziestu lat w USA w mieście Chicago.

Nawiązała się nić sympatii pomiędzy nim i wiele starszym od niego kolekcjonerem zabytkowych motocykli. W głowach tych pasjonatów zrodziła się myśl, aby polskim Sokołem wyprodukowanym w 1936r. wziąć udział w niezwykle trudnym rajdzie Cannonball. Jest to tak zwany bieg wytrzymałościowy przez Amerykę od wybrzeża do wybrzeża.

Po wielu przygotowaniach takich jak gromadzenie części zapasowych do Sokoła 1000 i wyprodukowaniu specjalnych rajdowych koszulek wyleciał z lotniska Okęcie po swoją przygodę życia.

Rajd ten rozpoczął się 5 września 2014 r. z kultowego dla motocyklistów Dayton Beach, a właściwie plaży Dayton leżącej nad Oceanem Atlantyckim w stanie Floryda.

Endurance run – zwany Cannonball czyli „kula armatnia” – przygodę czas zacząć.

Sokoła przez cały czas trwania rajdu prowadzil jeden kierowca , Bartek Mizerski(taki był wymóg organizatorów) Ksiądz Leszek Domagała wraz z przyjacielem Bartka panem Romkiem stanowili ekipę techniczną.

Podczas całej trasy ks. Leszek zrobił setki, jeśli nie tysiące zdjęć. W czasie spotkania mieliśmy okazję obejrzeć część z nich na dużym ekranie. Podziwialiśmy wspólnie przepiękne widoki zmieniające się wraz z mijanymi stanami . Dzięki zdjęciom mieliśmy okazję poznać inne od naszych krajobrazy, cuda przyrody, małe amerykańskie miasta i przeróżne zabytki.  (Część z nich związana oczywiście z motoryzacją).

Rajd nie obył się bez przygód. Jedną z nich była awaria Sokoła. Wszyscy uczestnicy rajdu zastanawiali się, czy ci szaleni Polacy zdołają nareperować „staruszka” by wraz z nimi mknąc dalej po amerykańskich drogach. Uadało się.Przygoda trwa dalej. Jadą przez takie stany  jak:Floryda, Georgia,Tennessee, Missouri, Kansas, Kolorado, Utah, Nevada, Idaho, Oregon.

W sumie przejechali 8 tysięcy mil,(1 mila to 1609m) i trzeba powiedzieć, że pogoda nie zawsze im sprzyjała.

Przez tych kilkanaście dni ks. Leszek Domagała miał okazję poznać takich samych jak on pasjonatów starych motocykli. Ludzi z różnych części świata, a z niektórymi nawet się zaprzyjaźnić.

Uczestnikami owego rajdu byli nie tylko młodzi ludzie. Najstarszą uczestniczką była osiemdziesięcioletnia  pani, która o dziwo rajd ukończyła.

Nasza polska załoga była w grupie 24 , które nie miały ujemnych punktów, w gruncie rzeczy znaleźli się na 11 miejscu.

W pięknym stylu pokonali trasę od Oceanu Atlantyckiego po Ocean Spokojny.

W ten oto sposób spełniło się marzenie proboszcza z pobliskiej Czerwonej.

Amerykan Dream – amerykański sen, który nie każdemu może się przydarzyć.

Na zakończenie jak zwykle przy takich okazjach był słodki poczęstunek, kawa, herbata i ciąg dalszy rozmów z niezwyczajnym proboszczem.

                                                                  

                                                                                                Majka Sotowicz

Wójt gminy zaprasza

<p>Artur Szewczyk</p>

Artur Szewczyk

Urząd Gminy w Ciepielowie

ul. Czachowskiego 1
27-310 Ciepielów
tel./fax: 48-37-88-080
e-mail: gmina@ciepielow.pl 

Przyjęcia Interesantów:
poniedziałek - piątek:
w godz: 7:15 -15:15

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.