Logo Gmina Ciepielów

News

News zdjęcie id 104

Wystawa „Prywaciarze” w Wielgiem

01.12.2015

Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą ogólnopolski cykl wystaw „Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości” jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikro firm. Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 r. w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce. Od tego czasu wystawa była pokazywana w wielu miastach Polski. Przedsięwzięcie ma na celu wzbudzenie wśród regionalnej społeczności zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości oraz poszerzenie wiedzy z tym związanej.
   Wystawa „Prywaciarze” zawitała również do naszej gminy. Dnia 19 listopada 2015 r. w lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej Filii w Wielgiem odbyło się uroczyste jej otwarcie. Na wernisaż wystawy przybyli liczni goście, wśród nich przedstawiciele władz samorządowych na czele z panem wójtem Arturem Szewczykiem, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych, proboszcz parafii Wielgie, członkinie zespołu ludowego, harcerze z 3 SHD, czytelnicy, mieszkańcy gminy Ciepielów.
    Zebranych gości przywitała bibliotekarka Iwona Standowicz, a następnie uroczystość poprowadził komisarz wystawy pan Piotr Kutkowskiego - dziennikarz, specjalista od publicystyki społecznej i reportaży podróżniczych. Pan Piotr przekazał zebranym wiele ciekawych informacji na temat wystawy i sytuacji ludzi próbujących wbrew ideologiom PRL rozwijać własną inicjatywę. Dla młodzieży była to atrakcyjna lekcja historii. Dla osób bardziej dojrzałych była to osobliwa podróż w czasie, pełna wspomnień i refleksji.
    Wystawa „Prywaciarze - początki polskiej mikroprzedsiębiorczości” to wystawa fotografii zaprezentowanych na 28 wielkoformatowych planszach. Zobaczyć na nich można m. in. fotografie rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów, zbitą z desek szopę na gruzowisku Warszawy, a na niej reklamy zachęcające do skorzystania z pedicure i manicure. To również plansze z informacjami o wydawanych przez władze PRL przepisach i tajnych instrukcjach dotyczących zwalczania „prywaciarzy” i efektach takich działań.
   Wystawę wzbogacają oryginalne przedmioty z minionych dekad, prasa codzienna i kolorowe magazyny, opakowania i plakaty, tablice informacyjne wywołujące uśmiech na twarzy.
   Zwiedzaniu towarzyszyła muzyka z tamtych lat. Nie zabrakło również poczęstunku przypominającego czasy PRL-owskie, tak więc był chleb ze smalcem, kiszone ogórki oraz na osłodę pyszne domowe ciasta. W wydzielonym miejscu wystawiona została „Złota Księga”, w której goście dokonywali pamiątkowego wpisu. Dodatkową atrakcją była możliwość przybijania pamiątkowej pieczęci na materiałach informacyjnych. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
   Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Kutkowskiemu za udostępnienie wystawy. Można ją jeszcze oglądać do 3 grudnia w godzinach pracy biblioteki w Wielgiem, do czego zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy.

 

Dodano 01.12.2015

Wójt gminy zaprasza

<p>Artur Szewczyk</p>

Artur Szewczyk

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy w Ciepielowie

ul. Czachowskiego 1
27-310 Ciepielów
tel./fax: 48-37-88-080
e-mail: gmina@ciepielow.pl 

Przyjęcia Interesantów:
poniedziałek - piątek:
w godz: 7:15 -15:15

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.