Turystyka
Gmina Ciepielów leży w malowniczo położonej dolinie rzeki Iłżanki. Rzeka ta jest jedną z najczystszych rzek w naszym regionie. Zważywszy na fakt, że gmina jest gminą typowo rolniczą - czyste powietrze, okalające gminę lasy, dziewicza dolina Iłżanki - wszystko to podkreśla typowo turystyczne walory gminy.
Turyści zaciekawieni historią mogą odwiedzić Dąbrowę - miejsce mordu żołnierzy Wojska Polskiego (8-9 września 1939 roku), gdzie na skraju lasu stoi skromny pomnik ofiar Września.
Około 250 metrów dalej znajduje się grób - pomnik poległego w tej bitwie majora Józefa Pelca oraz kilku jego podkomendnych. Tradycyjnie, co roku, w drugą niedzielę września odbywa się uroczysta Msza Święta ku czci pamięci pomordowanych żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca oraz tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
Pasjonatów malarstwa zainteresuje fakt, że w miejscowości Wielgie przebywał i tworzył Jacek Malczewski. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki.
Dowodem na to jest obraz malarza zatytułowany "Dzieciństwo - Jacek nad stawem w Wielgiem" - z cyklu Moje życie. Paroletni (1867-1871) pobyt Malczewskiego w majątku wuja Feliksa Karczewskiego ugruntował w artyście poczucie polskości, wrażliwość na piękno ojczystego krajobrazu oraz znajomość rodzimego folkloru, z którego czerpał artystyczne inspiracje. W czasie pobytu w Wielgiem opiekę pedagogiczną nad Jackiem Malczewskim sprawował Adolf Dygasiński - przyszły pisarz i publicysta.
Na terenie Gminy, w miejscowości Wielgie, znajduje się park z przepiękną aleją kasztanową oraz z 600 - letnim dębem, który jest pomnikiem przyrody. W Łaziskach znajduje się XIX - wieczny dworek, który przed II wojna światową Był własnością dziedzica Kazimierza Boskiego. Dworek położony jest na terenie zabytkowego parku ze starym, przepięknym drzewostanem.
![]() ![]() |
Wielbicieli turystyki rowerowej zapraszamy na profesjonalnie przygotowane szlaki pozwalające dotrzeć do najciekawszych miejsc gminy.