Historia
Ciepielów jest położony przy północnej granicy powiatu lipskiego w punkcie przejścia historycznego traktu z Sandomierza do Warszawy przez rzekę Iłżankę, gdzie niegdyś mieściła się siedziba rozległych włości obszarniczych rodziny Kazanowskich. Dziedzic Ciepielowa rotmistrz Marcin Kazanowski w 1548 r. za przywilejem króla Zygmunta Augusta, założył na gruntach Ciepielowa miasteczko, które od swego herbu nazwał Ciepielowem.W 1597r. Zygmunt III nadał miastu przywilej na założenie cechów rzemieślniczych, dzięki czemu zaczął rozwijać się handel. Niestety pożar o nieustalonej dacie, prawdopodobnie pomiędzy 1597r. a 1627r. zniszczył miasto doszczętnie.W 1627 Zygmunt Kazanowski nadał miastu nowe przywileje i wyjednał u króla potwierdzenie przywileju lokalnego, nadając miastu prawo urządzania targów i czterech jarmarków oraz zwolnienie przez 20 lat z opłat.
Około 1770r. Ciepielów przeszedł w ręce rodziny Denhoffów.W 1780r. dziedzicem Ciepielowa został Józef Karczewski starosta Liwski. Prawa miejskie Ciepielów utracił w 1869r. Podczas drugiej wojny światowej we wrześniu 1939r. pod Dąbrową w gminie Ciepielów nastąpił jeden z pierwszych mordów żołnierzy Polskich.
Dla uczczenia śmierci poległych żołnierzy w miejscu bitwy pod Dąbrową samorząd gminny we współpracy z Komitetem Organizacyjnym Obchodów rocznicy mordu jeńców wojennych w Dąbrowie organizuje w miesiącu wrześniu coroczne obchody.
W okresie okupacji Ciepielów był żywym ośrodkiem ruchu partyzanckiego, szczególnie grupy Batalionów Chłopskich.
Obecnie gmina Ciepielów jest dobrze rozwijającym się ośrodkiem lokalnym, który zamieszkuje około 6000 osób.